Witaj!

BLOG

Lista 10 świątecznych momentów do sfotografowania | 10 Christmas moments to take pictures of

Święta potrafią być przytłaczające; jest tyle rzeczy, o których trzeba pamiętać.
Nie zapominajmy jednak, że dla naszych dzieci to wyjątkowy i magiczny czas. Warto go uwiecznić na fotografiach.

Żeby było łatwiej, w ramach kategorii moich porad fotograficznych przygotowałam dla Was listę 10 momentów, na których warto się skupić podczas przygotowań i samych świąt…

1. Wybieranie choinki
Wyprawa po choinkę potrafi być bardzo fotogeniczna. Niestety w tym roku ta wyprawa mnie ominęła, bo Jasiu na jeden dzień zagorączkował i Przemek pojechał w poszukiwaniu idealnej choinki tylko z Emi.
Mam nadzieję, że następnym razem pojedziemy wszyscy razem (w towarzystwie aparatu)
Marzy mi się rodzinna sesja zdjęciowa z wybierania drzewka na farmie z choinkami. Równiutkie rzędy zielonych choinek i ekscytacja na dziecięcych twarzach, ach jakie piękne byłyby zdjęcia! Czy też to widzicie? 🙂 To kto chętny?…

2. Ubieranie świątecznego drzewska
Gdy już zielone drzewko pojawi się w domu, koniecznie sfotografujcie proces jego ubierania. Wieszanie lampek, bombek, łańcuchów. Moje dzieci to uwielbiają!
201612_blog_xmas_011_web201612_blog_xmas_013_web

3. Choinka

Gdy choinka już stoi w pełnej krasie nie zapomnij jej uwiecznić!

Ja podeszłam do tematu kreatywnie, ale klasyczna fotografia też będzie piękna. Najlepiej użyć statywu i długiego czasu naświetlania. Jeśli chcesz, żeby lampki dały efekt gwiazdek, musisz przymknąć przysłonę, do co najmniej f/11.

201612_blog_xmas_015_web

4. Dekoracje świąteczne w Twoim domu
Jeśli masz ozdoby, które są dla Ciebie znaczące lub wyjątkowo Ci się podobają – nie zapomnij ich sfotografować! To nie muszą być bombki na choince. Pomyśl o latarence na świeczki czy czerwonych liściach gwiazdy betlejemskiej.
A jeśli mieszkacie w domu, który ozdabiacie światełkami – sfotografujcie go po zmroku!

201612_blog_xmas_014_web201612_blog_xmas_002_web

5. Przygotowania ozdób świątecznych
Jeśli lubicie rodzinne robótki ręczne, sfotografuj proces ich przygotowania. Może to być łańcuch na choinkę z kolorowego papieru, a może pachnąca kula.
Na pewno wiesz, jak się ją robi, a jeśli nie – to koniecznie spróbuj – jej zrobienie jest bardzo proste, a wypełnia cały dom pięknym świątecznym zapachem. No i świetnie rozwija małą motorykę dziecięcych rączek 😉
Weźcie pomarańczę czy mandarynkę i wbijcie w nią goździki. Dla ułatwienia można też użyć wykałaczki do robienia dziurek w skórze.

201612_blog_xmas_022_web201612_blog_xmas_023_web
6. Czytanie świątecznych książeczek
To dobra okazja, aby samej (lub samemu) znaleźć się na zdjęciach. Ty też jesteś ważna i powinnaś zadbać o to, by nie tylko dzieci były na zdjęciach. Jeśli nie masz statywu, ustaw aparat na krześle czy innym meblu i użyj opcji zdalnego wyzwalania czy wyzwalania migawki z opóźnieniem.

 

7. Pierniczki – pieczenie i ozdabianie
Dzieci to uwielbiają! I chociaż kuchnia zazwyczaj wygląda potem jak po przejściu tornada, to zdecydowanie warto przeznaczyć na to kilka godzin. Mieszanie składników na ciasto, wałkowanie, a przede wszystkim wycinanie świątecznych kształtów to świetna zabawa dla maluchów.
Gdy pierniczki już są gotowe, kolejnym pomysłem na zdjęcia jest ich dekorowanie. Teraz w sklepach jest tyle kolorowych cukrowych ozdob, ze można w nich przebierać. I zdaję sobie sprawę, że nie są to najzdrowsze rzeczy pod słońcem, ale raz w roku można przecież zaszaleć. Zwłaszcza, jeżeli służy to wyższemu celowi, czyli pięknym zdjęciom 😉

201612_blog_xmas_007_web201612_blog_xmas_008_web201612_blog_xmas_009_web201612_blog_xmas_010_web

8. Pisanie listu do świętego Mikołaja
Pisanie listu do świętego Mikołaja, w którym zawarte są wszystkie dziecięce marzenia. Nieporadne rysunki, koślawe litery. Gdy nasze dzieci opanują już sztukę kaligrafii, takie zdjęcia będą wspaniałą pamiątką.

9. Odpakowywanie prezentów
I wreszcie nadchodzi moment, na który czekają wszystkie dzieci – i te mniejsze i te większe. Prezenty! Nie zapomnijcie uwiecznić tych radosnych min na zdjęciach!
Nawet bałagan ze świątecznych papierów i opakowań potrafi być wdzięcznym tłem naszych świątecznych zdjęć.

201612_blog_xmas_003_web201612_blog_xmas_005_web

 

10. Świąteczne piżamy
Rodzinny portret w świątecznych piżamach jest chyba jedyną okazją, żeby zapozować do zdjęć w bieliźnie 😉
Na co dzień nie ubieram moich dzieci w pasujące stroje (co zresztą byłoby trudne przy chłopcu i dziewczynce), ale świąteczne piżamy to kolejny wyjątek, na jaki sobie pozwalam podczas Świąt Bożego Narodzenia.

201612_blog_xmas_019_web

Na koniec jeszcze jedna wskazówka. W grudniu dni są krótkie, a światła jest mało. Nie bójcie się przełączyć aparatu na wyższe ISO. Nawet, jeśli zdjęcia będą zaszumione, nadal będą dokumentowały wyjątkowe momenty. Lepiej mieć niedoskonałe zdjęcie, niż nie mieć go wcale!

 

Mam nadzieję, że ta lista będzie dla Was pomocna…

Facebook Comments
no comments
Add a comment...

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

Menu